Nové inscenace

Jaroslav Havlíček, Ta třetí

Slavné dílo vynikajícího českého autora lyricko-psychologických próz se nejednou stalo předlohou pro divadelní a filmová zpracování /např. Petrolejové lampy, Helimadoe aj./. Kniha Ta třetí byla zfilmována hned dvakrát – v šedesátých letech s Václavem Voskou v hlavní roli a v devadesátých letech pak s Vladimírem Dlouhým a Lucií Vondráčkovou. V éře epidemie singles nabývá příběh o sobectví novou aktuálnost. Muž mezi dvěma ženami, jejichž lásku mohl získat, ohrožuje osud svůj i osudy ostatních svým kalkulováním, životní vypočítavostí a neschopností překonat svoje ego. Místo úvah o tom, co může nabídnout obětavé ženě, která mu nabízí celý svůj život, či mladé dívce, která vnáší do jeho života spontánnost, upřímnost a autenticitu, počítá, co dostane, a zvažuje výhodnost sňatku. Kalkulování ho nakonec přivede do neřešitelné situace.

Smyslem celého projektu je dále rozvíjet linii české kultury na našem jevišti, ale zároveň se také srozumitelným, neelitářským způsobem vyjadřovat k bolavým problémům našeho světa. Divadlo neposkytuje žádná řešení, ale nabízí nečekané úhly pohledu na palčivé téma, inspiruje a nutí k zamyšlení.

Režisérem inscenace je významný český režisér Radovan Lipus, dlouholetý režisér Národního divadla Moravsko-slezského, jehož práci mohli pražští diváci obdivovat ve Švandově divadle nebo v Divadle Na Vinohradech. Televizní diváci pak znají jeho práci ze Šumných měst a Šumných stop, jichž je autorem a režisérem.

Mánek                           Lukáš Jurek

Adéla                             Denisa Pfauserová

Milada                           Stanislava Jachnická

Mařena                          Veronika Janků

Teodor                           Petr Klimeš

Jirka                               Leonard Hädler Stirský

Režie: Radovan Lipus

Dramatizace a režie: Věra Mašková

Výprava: Kristýna Šrolová

Premiéra 7.5.2019

Vznik inscenací podporuje MČ Praha 10.