Nové inscenace

D. L. Coburn, Gin Game
Novou sezónu začínáme zkoušením hry amerického dramatika Coburna Gim Game. Slavná herečka Zuzana Kronerová přijala nabídku VDM zahrát si  v tragikomedii Gin Game stárnoucí ženu, která už ve svém životě nevidí žádnou perspektivu. To se ovšem změní v okamžiku, kdy potká v penzionu pro penzisty Wellera/ vpodání Dušana Sitka/, který si krátí čas karetní hrou.  Inscenace o hře nejen karetní, ale i té životní připravuje pro VDM renomovaný režisér Ondřej Zajíc. Premiéra bude 13.11.2018. Nově můžete představení vidět i v předstihu. 12.11. v 11hod se uskuteční veřejná generálka.

Překlad L. a R. Pellarovi

Režie Ondřej Zajíc

Hrají Zuzana Kronerová a Dušan Sitek

Slavná hra amerického dramatika a nositele Pulitzerovy ceny, D. L. Coburna Gin Game, se zabývá problematikou intimních vztahů, byť v trochu nečekané podobě. Jedná –li se o milostný příběh, neočekáváme, že jeho dějištěm bude domov pro seniory. A přesně tak tomu tady je. Je to příběh dvou nemladých lidí, které svede náhoda a potřeba najít partnera pro karetní hru. Fakt, že se partička ginu, promění v partii mnohem závažnější, vypovídá o tom, že partnerské problémy nejsou rozhodně jen výsadou mladých lidí. Autor poskytuje nečekaný pohled na nejstarší generaci – nesentimentální, nikterak shovívavý, ale velmi reálný. Dokáže starší lidi vnímat jako plnohodnotné hráče ve hře života, který i na samém konci může skýtat nečekané zákruty a překvapení. Hra si získala četné příznivce po celém světě, v českém kontextu byla uvedena před téměř dvaceti lety v poetické vinárně Viola. Nové uvedení by mělo poskytnout příležitost herečce Zuzaně Kronerové. Už volba protagonistky, svědčí o tom, že to bude uvedení vskutku nové, které bude spíše než poetickou stránku, akcentovat břitký humor a nemilosrdnější stránku textu, který má nesporně svou hloubku a inspirativnost.
Premiéra 13.11. 2018 v 19.30
Veřejná generálka 12.11. 2018 v 11.00

 

Věra Mašková, Země česká, domov můj

Scénář a dramaturgie: Věra Mašková

Režie: Pavel Khek

Hrají Jan Hofman, Milan Kačmarčík, Máša Málková a Vilém Udatný.

Hra  inspirována osudy vršovického občana, varhaníka místního husitského sboru a učitele, Františka Nováka. Jeho životní příběh byl vskutku nevšední. Narodil se za Rakousko – Uherska jako syn prostého malostranského řemeslníka. Přesto, že jeho rodina byla nemajetná, podařilo se mu vystudovat a stát se učitelem. V roce 1914 vypukla 1. světová válka a František musel jako mnoho českých chlapců a mužů narukovat do rakouské armády. Poté, co byl na ruské frontě zajat, přihlásil se dobrovolně do nově vznikající československé armády a spolu s ní prošel  nelehkou anabází přes celé Rusko, Japonsko a Ameriku zpět do vlasti. A právě jeho osudy v Rusku, jeho četná životní rozčarování, ztroskotání slovanské vzájemnosti, na kterou sázelo mnoho českých vlastenců, ale i bolestné zklamání z lásky, která ho zradila tím nejodpornějším způsobem, jsou tématem představení, které uvidíte v prosinci v české premiéře. 

Premiéra 19.12.2018

 

Vznik inscenací podporuje MČ Praha 10 a Státní fond kultury.