Byl horký letní den a celý svět se smál

Zapište si už konečně Vršovické divadlo MANA do osobního pořadníku jako: „Je dobré zkusit.“ V pořadí třetí inscenace za sebou stojí za zhlédnutí. Tentokrát Letní den Slawomira Mrożka v režii Ondřeje Zajíce.
Coburnovu Gin Game se Zuzanou Kronerovou a Dušanem Sitkem pochválila Radmila Hrdinová, legionářskou Zemi českou, domov můj? Maškové s hereckým kvartetem Kačmarčík, Hofman, Málková, Udatný jsem rovnou nominoval na Hru roku 2018, a nyní tedy Mrożek.


Babral a snob
Letní den přeložil herec Roman Mecnarowski pro zlínské Divadlo pracujících. Tam hráli několik her polského emigranta, který se jednoznačně vyjádřil i proti ruské okupaci Československa. V 80. letech se jinde báli byť jen připomenout, že člověk takového jména existuje. – V Praze má Letní den premiéru a je znovu velice aktuální.
Jak už to Mrożek umí, komorní jednoaktovkou načrtl dva společenské typy a dámu mezi nimi. Nezdar a Zdar se potkávají na pláži s východem slunce. Nezdar se chce oběsit, Zdar zastřelit. První je věčně ušlápnutým červíčkem bez perspektivy. Bez minulosti i bez budoucnosti. Nemá tedy proč žít.
Zdar dosáhl už všeho. Kam se podívá, na co sáhne – úspěch, zdánlivě mimoděčný, ale vlastně pečlivě budovaný a opečovávaný. Nemá tedy proč žít. – No a Dáma, která se u nich nachomýtne, způsobí na chvíli přepólovaní obou samců. Ale jen do okamžiku, ve kterém Nezdar překročí Rubikon a jeho marnost a zbytečnost se dovrší, zatímco Zdar slaví další nechtěný, avšak očekávaný úspěch.

Všichni jsme happy
Opět můžete do husitského kostela z ateliéru modernisty Pavla Janáka přijít obdivovat herecké výkony. Nezdara na cestě v kruhu odnikud nikam, jen ke konečnému nezdaru, hraje jeden z největších, a již potvrzených hereckých talentů – Zbigniew Kalina, jeho kumpána v zákrutu před dalším nechtěným zdarem Daniel Rous. V postavě Dámy se střídají Máša Málková (na premiéře) s Petrou Tenorovou.
Ve figurách plebejského babrala i namyšleného snoba se mnozí budou poznávat. Kdo by se v nich měli zhlížet jako v zrcadle, horlivci, věční posluhovači, podržtaškové, a proti nim úspěšní „píár“ politici a podivně zbohatlí podnikatelé, absolventi práv za dva semestry, se ovšem v divadle neobjeví. Je pod jejich rozlišovacími schopnostmi. A stejně by vlastně Mrożkovu ironii nepochopili. Ti i oni jsou happy.
Vršovické divadlo MANA Praha – Slawomir Mrożek: Letní den. Překlad Roman Mecnarowski. Režie Ondřej Zajíc, dramaturgie Věra Mašková, výprava Dana Hávová. Premiéra

Jiří P. Kříž
Hodnocení 75%