Karetní partie plná smíchu i slz ve Vršovicích

Hru Gin Game amerického dramatika D. L. Coburna proslavila u nás v roce 2001 inscenace v pražské Viole s Blankou Bohdanovou a  Josefem Somrem. Nyní ji má na repertoáru Vršovické divadlo MANA se Zuzanou Kronerovou a  Dušanem Sitkem.

Výchozí situace hry je vlastně velmi prostá: v omšelém domově pro seniory se sejdou dva staří lidé. Weller Martin má vášeň pro karetní hru zvanou gin, ale nemá ji s  kým hrát. Jenže když ji začne hrát s Fonsií Dorseyovou, vyhrává ona jednu partii za druhou.

Gin Game může být právě tak třeskutou komedií, jako hořkou tragikomedií. Inscenace režiséra Ondřeje Zajíce naznačí hned v prvních minutách, že půjde spíše o  druhou možnost, přestože oba herci jsou skvělí komedianti a  groteskní situace si vychutnávají.

Na nevábně vyhlížející scéně zavalené možná až příliš popisně rozbitým haraburdím zní pod temperamentem vzájemných hádek neustálý melancholický tón, z něhož je patrné, že tito dva lidé došli na konec cesty, kde si prostě zbyli, a  jeden bez druhého nemají šanci na přežití. Dokládají to skrytě utírané slzy Fonsie Zuzany Kronerové i rádoby silácké vztekání neustále poráženého Wellera v podání Dušana Sitka, ale zejména narůstající ticho mezi tím, z něhož je vnímavému divákovi zadrhnuté úzko.

Zuzana Kronerová patří k herečkám, které pro svou roli obětují vše, včetně své ženské přitažlivosti. V  případě Gin Gamu ale vládne obojím – groteskním klaunským herectvím i  ženským kouzlem. S  Dušanem Sitkem tvoří vnějšně kontrastní, ale vnitřně na sebe citlivě napojenou dvojici, která dokáže udržet diváky v  napětí a minutu po minutě je vtahuje do zranitelných duší svých postav.

Pro Kronerovou je navíc Gin Game už několikátou divadelní rolí hranou na českém jevišti, výborně a navíc precizní češtinou.

Hodnocení 75 %
Radmila Hrdinová, Právo, 22. 12. 2018