Návrat mladého prince

Divadelní zpracování knižní předlohy „Návrat mladého prince“ argentinského spisovatele Alejandra Guillerma Roemmerse, která je inspirována dílem slavnějšího Antoine de Saint-Exupéryho a volně na něj navazuje.

Stejně jako malý princ i Roemmersův mladý princ přichází na Zemi, aby zde postupně objevoval hodnoty, které jsou základem civilizovaného lidského společenství, tj. lásku, přátelství, vzdělání, vztah k rodině a přírodě. 

Obsah: Při cestě automobilem opuštěnou argentinskou krajinou najde řidič na kraji silnice spícího mladého chlapce. Během dlouhé cesty krásnou Patagonií se postupně dozvídá důvody, které mladého prince přivedly zpátky na Zem, a snaží se odpovídat na jeho často nevyzpytatelné otázky. Roemmersův mladý princ je nejen starší, ale také zkoumavější a hloubavější, mnohem víc naráží na současné problémy, a tím se jeho návrat stává aktuálnějším. Je to příběh o lásce a pochopení, o tom, jak je těžké si v dospělosti uchovat dětskou nevinnost. Autor se snaží oslovit nejen mladou generaci ale i dospělé, kteří již zapomněli, v čem se ukrývá pravé štěstí lidského života.

Dramaturgický záměr:   Zapojením mladých lidí s Downovým syndromem do projektu hodláme rozvinout jejich potenciál neverbálních vyjadřovacích schopností a zároveň ukázat většinové společnosti že i oni jsou schopni prostřednictvím umění snadněji komunikovat s okolním světem. Domníváme se, že takovéto pojetí divadelního zpracování bude přesně odpovídat obsahové náplni Roemmersova humanistického díla, a že bude rovněž obohacením české divadelní scény o nový interpretační prvek, který byl až dosud využíván jen kinematograficky (viz Rekviem pro panenku nebo nejnověji Detektiv Down).

V roce 2009 bylo pod vedením režisérky Olgy Struskové nastudováno s dětmi s Downovým syndromem a hercem Janem Zadražilem představení „Chlapec z planety D.S.“ na motivy knihy Malý princ, které se setkalo s nečekaným úspěchem a řadou repríz. Nastudováním a uvedením divadelního představení „Návrat mladého prince“ tentokrát na motivy knihy A.G.Roemmerse chceme znova propojit svět lidí s D. S. se světem tzv. majoritní společnosti.

Režie: Olga Strusková

Účinkují: Jan Potměšil, Jiří Roskot a mladí lidé s Downovým syndromem. 

Překlad Ondřej Nekola
Dramaturgie David Frýdl 
Výtvarník scény Martin Vlček
Kostýmy Květa Šindelářová
Hudba Swetja
Technik: Marian Schüller
Pohybová spolupráce Lída Jánská 
Produkce Vlasta Rydlová
Asistentky Jarka Tesková a Radka Dvořáková
Manažerka projektu Lenka Kratochvílová
Scénická úprava a režie Olga Strusková

Představení vzniklo jako koprodukce Vršovického divadla Mana a Společnosti rodičů a přátel dětí s Downovým syndromem, z.s. za podpory Státního fondu kultury ČR.

Premiéra: pátek 23. října 2015 Vršovické divadlo MANA

Reportáž České televize o uvedení inscenace ve Vršovickém divadle MANA si můžete prohlédnout zde