L. Lagronová, Zahrada Jane Austenové

DO DIVADLA ZA JANE AUSTENOVOU
Když mladá Jane Austenová nesměle poslala nakladateli svou spisovatelskou prvotinu, velké naděje si nedělala. Žila v době, kdy se samostatná iniciativa žen moc necenila. Přesto se jí podařilo prorazit a zazářit na literárním nebi. Její romány se staly nedílnou součástí toho, co nazýváme klasickou literaturou. Podařilo se jí však něco naprosto ojedinělého. Stát se celebritou i na počátku nového tisíciletí. A to ne ledajakou. Podle jejích románů se točí filmy i seriály, její knihy vycházejí v obrovských nákladech, objevují se četní epigoni. Čím to je? Nejspíš tím, že její ve své podstatě romantické příběhy se neberou příliš vážně, stejně tak, jako se nebrala vážně ona sama, a jsou vždy kořeněné ironií a humorem. Hra Zahrada Jane Austenové je humorný příběh inspirovaný jejími životními osudy. Nenechte si ujít inscenaci s vynikajícími hereckými výkony Lucie Štěpánkové a Apoleny Veldové. V roli autorčiny nesnesitelné matky exceluje Marie Málková.

KDY HRAJEME:  

 

„Cení se tělo, ne román. Právo na život získáte půvabem, nikoli myšlenkou…“

ZAHRADA JANE AUSTENOVÉ - web (146 of 148)Citát ze hry Zahrada Jane Austenové současné české dramatičky Lenky Lagronové, jejíž díla jsou v současné době hrána nejen Národním a Vinohradským divadlem v Praze, není odkazem na současnou společenskou situaci, ale zobrazuje trnitou cestu, jíž se musela prodírat slavná anglická spisovatelka Jane Austenová.
Ta se spolu se svou matkou a sestrou právě rozhoduje, jak naložit s plody jejich zahrady i života. Síla nejen k touze, ale i k rozhodnutí… Nahlédnout nejen do ženských duší, ale i do „kuchyně“ a k domácímu krbu této spisovatelky můžete v této původní inscenaci, která byla v premiéře uvedena v pražském Divadle Viola.
Hru režíruje Radovan Lipus, významný český  režisér a zároveň i autor televizního projektu Šumné stopy.

Účinkují:

Marie Málková, přední česká herečka, držitelka tří cen Alfréda Radoka 

Apolena Veldová, herečka, nominovaná na Cenu Thálie, po Ostravě a Praze působící nyní v Divadle J.K.Tyla v Plzni.

Lucie Štěpánková, herečka Divadla na Vinohradech, držitelka Ceny Thálie do 33 let

Režie:            RADOVAN LIPUS

Scéna:           David Bazika

Kostýmy:      Eva Kotková

Hudba:          Emil Viklický

plakát-A4

Anotace Radovana Lipuse:

Půdorys kroků, jizev a ran ve slovech nové hry Lenky Lagronové.
Jak naložit s plody své zahrady i vlastního života? Romány. Vášeň. Jablka. Psaní. Rodina a děti. Samota. Ovdovělá matka a dvě neprovdané dcery mezi všemi těmi zavařeninami a smrtelně přeslazenými džemy. Plíseň. Křížaly. Víno. Život všemi směry.
Jane nebo Lenka dobře ví, že tam kde je místo pro sen – je prostor pro naději.

„Mlčenlivá, pedantická a upjatá stará panna, které si nevšímají více, než pohrabáče u krbu…“

 

KDY HRAJEME: