Autor:
Věra Mašková podle vzpomínek Františka Nováka
Dramaturgie:
Věra Mašková
Režie:
Pavel Khek
Hrají:
Máša Málková, Milan Kačmarčík, Vilém Udatný, Jan Hofman
Scénografie:
Michal Syrový
Kostýmy:
Agnieszka Pátá - Oldak
Městská část Praha 10, Ministerstvo kultury ČR, Nadace Život umělce
Tomáš Butta, patriarcha Církve československé husitské; Václav Malý, světící biskup; Renata Chmelová, senátorka Parlamentu ČR a starostka Městské části Praha 10
Světla a zvuk:
František Lizner
Představení můžete zhlédnout na portálu dramox.cz.
O představení
Podle vzpomínek varhaníka vršovického kostela a učitele Františka Nováka vznikla divadelní hra o lidech, pro které pojmy vlast a čest nebyly pouhými slovy. Syn chudého malostranského řemeslníka vystudoval a stal se učitelem. Se svou první láskou založil rodinu a nic nenasvědčovalo tomu, že jeho život bude něčím mimořádný. Vše změnila první světová válka, kdy musel narukovat na východní frontu, dostal se do Ruska a posléze do československých legií. Od toho okamžiku byl jeho život sledem dobrodružných událostí, které pečlivě zaznamenával.
Je to příběh bojů, hrdinství, zbabělosti, vítězství i proher, přátelství až za hrob i bolestí, které mu přinesla zrada jeho nejbližších doma, a především příběh neokázalé odhodlanosti nasazovat život pro vzdálenou vlast a její svobodu. Vše vidíme velmi osobním autentickým pohledem muže, který byl u toho, když se tvořily dějiny. Muže, který nám zanechal svědectví o tom, že tvůrci dějin jsme my všichni, že historie nezná malých a velkých rolí, ale je záležitostí každého z nás. Prostřednictvím jeho vyprávění vidíme názorně, že to, co pro nás je učební látkou z dějepisu, bylo pro naše předky velmi autentickou realitou. Pokud se vydáte na cestu s Františkem Novákem, zažijete dobrodružství, napětí, humorné situace, silné emoce a kus naší historie se pro vás stane důvěrně známou věcí, kterou už nikdy nezapomenete.
Napsali o nás:
„Divadelně úspornými, ale promyšlenými prostředky znamenitě připomínají bitvy, spory s velením, snahy okrást a zničit nebo aspoň osedlat legie, ale i rodinné a společenské zázemí i osobní prohry doma i v jiných částech světa. Ředitelé, učitelky občanské nauky, za dvě a půl hodiny doženete se svými žáky, co chybí v osnovách.“
– Jiří P. Kříž (Divadelní noviny)